“Pääsin” sitten Iltalehden sivuilla Trumpin rinnalle :-)
Jo kesällä Iltalehden toimittaja Olivia din Bellen kanssa käymäni keskustelu on sittemmin täydentynyt asiantuntijalausunnoilla lehtijutuksi, joka julkaistiin tänään.
Afganistan oli toki meillekin eksoottinen ja jossain määrin jännittäväkin kohde, mutta yllätyin silti miten paljon se on herättänyt matkakohteena mielipiteitä ja kiinnostusta. STT:n toimittaja teki matkastamme jutun jo kesäkuussa, joka silloin julkaistiin monissa lehdissä.
Pieni otos kommentteja
Etenkin iltapäivälehtien kommenttikentät tapaavat melkein matkailu- kuin matkailujutun yhteydessä täyttyä kommenteista, joita kirjoittavat niin asiaa paheksuvat kuin asiaa ymmärtävät. Iso osa kommenteista kirjoitetaan – kuten sosiaalisen median kanavissakin – pelkän otsikon perusteella, eli itse juttua ei ole edes luettu.
Keräsin tähän kommenteista muutaman itse keskusteluun lehden palstoilla sen enempää osallistumatta.
Meitä pitempään seuranneet toki tietävät, että tätäkään matkaa ei somen takia tehty, onhan maabongausharrastuksemme alkanut jo ennen kuin somea oli olemassakaan!
Rankku: Missäs kohtaa tuossa jutussa ko. henkilö luokitellaan asiantuntijaksi, ja missä kohtaa hän itse väittää niin?
Kissa3: Polleana mennään riskeistä piittaamatta ja sitten kun hätä tulee käteen itketään ulkoministeriötä apuun ja ilmaista kyytiä Suomeen. Aika vastuutonta touhua.
VesuriMake Miten mentiin polleana tai piittaamatta riskeistä?
Touko_poika: Maabongari … hmm, minkälainen on sellaisen päästöjälki?
HIFK FOREVER: Luuletko, että meitä maabongareita sellaiset kiinnostaa, niin kauan kun Kiina, Intia, Venäjä, USA ja monet muut isot valtiot päästää kaikki päästönsä ilmaan ilman mitään huolenhäivää.. .
MielipiteetOnTurhia: Suomalainen matkustaa maihin joista tulee tänne turvapaikanhakijoita. Pian saamme ehkä lukea matkalla syntyneestä romanssista ja paluu Suomeen sulhasen kanssa.
Usernamealreadyexs: Jotkut some vaikuttajat saa nyt kutsuja lomamatkoille (työmatkoiksi kutsuvat itse) sellaisiin maihin joihin kukaan järjen ihmisen ei mene tässä hetkessä. Järki on mennyt pesuveden mukana. En missään tapauksessa matkustaisi esim Kazakstaniin tai edes monen kävijän Turkkiin. Mutta näitä sinisilmäisiä löytyy mitä voidaan käyttää hyväksi ja he sitten kertoo suuressa tietämyksessään, kuinka hienoa sinne on matkustaa. Ei ole hienoa. On typerää.
Encore: Ilman somea tuotakaan matkaa ei olisi tehty. Ihmiset tekevät huomion vuoksi mitä tahansa (älytöntä).
Bundiitti: Kovasti porukka pahuksuu Pirkkoa Talibanien hyväksyjäksi. Jos olisitte lukeneet jutun, olisitte huomanneet että paikallisaatteita enemmän Pirkkoa kiinnostaa ainoastaan saada mahdollisimman monta eri leimaa passiin. Eipä tämä ole paljoakaan parempi harrastus, mutta harmittaa miten kovasti väki täällä ylpeilee sillä ettei ota asiasta selvää.
Matkoja Afganistaniin
Iltalehti julkaisi heti perään tänään myös toisen jutun liittyen Afganistanin matkoihin otsikolla Suomalainen matkatoimisto järjestää matkoja maahan, jossa naisia kivitetään kuoliaaksi: “Ei minulla ole oikeutta arvostella muiden valtioiden toimia” – Afganistanin-matkoja järjestävä suomalaisyritys vastaa kritiikkiin.
Traveller-matkatoimiston seuraava matka Afganistaniinkin on jo lokakuussa – tosin se on varattu täyteen jo kauan sitten, eli sille ei enää mahdu mukaan, mutta huhtikuun matkalla taitaa vielä olla tilaa.

Myös tätä juttua toki kommentoidaan ahkerasti ja asiantuntevasti. Alla muutama otos – hyvin on paneuduttu asiaan:
Ekuk Ovatko nuo matkat järjestetty ensisijaisesti Suomessa asuville afgaaneille eli turvapaikan omaaville, jotka käyvät kotimaassaan lomailemassa. Tarvitsevatko afganilaiset ym. turvapaikkaa täältä hakeneet edes sitä turvapaikkaa jos pystyvät kotimaassa turvallisesti lomailemaan?? Muurenkin lähettävät/vievät täältä saatuja avustusrahoja sukulaisilleen synnyinmaahan.
Jens99 Afganistanissa on oma vanha kulttuurinsa, tavat ja uskonto. Sen mukaan ihmiset siellä elävät. Toki on kovasti köyhyyttä ja siinä mielessä ymmärrettävää, että sieltä kovasti Länsi-Eurooppaan hakeudutaan. Mutta silloinkin oma kulttuuri tuodaan tänne ja sen mukaisesti perheenpäät vaimojaan ja tyttäriään suojelevat länsimaiselta vaikutukselta. Semmoistakin olen lukenut, että monet ovat kuitenkin tyytyväisiä Afganistanissa, kun kaaos ja sotiminen on loppunut ja maassa on järjestys. Mikä me olemme heitä arvostelemaan. Toisaalta matkustetaanhan esim Dubaihin lomailemaan, joka tunnetusti on moderni orjayhteiskunta se eikä haittaa ketään.
Meriharakka-blogin kaikki Afganistan-aiheiset jutut pääset lukemaan tästä.

Iltalehden agenda”journalismi” harmittaa. Toimittaja on löytänyt ”asiantuntijan”, joka ei talebanin Afganistanissa ole koskaan käynytkään, mutta jonka vastaukset tuntuvat miellyttävän häntä enemmän kuin maassa käyneen kokemukset ja havainnot. Ja mistä ne Merikallion ”asiantuntijalausunnot” ovat peräisin? Pakolaisten haastatteluista. Heillä lie oma lehmä sen verran syvällä ojassa jumissa, että kyseenalaistaisin luotettavuuden aika voimakkaasti.
No, tätähän tämä meidän mediamme nykyään on. Olet rohkea, kun uskalsit antaa haastattelun, vaikka varmaan arvasit, mihin sävyyn juttu asiaa käsittelee.
Kiitos Daniel! En itse tosiaan väitä olevani viikon reissun jälkeen asiantuntija, mutta sen verran laajalti kuitenkin liikuimme maassa ja päättäen itse aikatauluistamme ja paikoistakin ainakin päivän sisällä, joten pidän noita väittämiä siitä, että meitä varten olisi jotenkin järjestetty vapaamman oloisia afgaaneja aika kummallisina. Aina kun iltapäivälehdille matkailusta avautuu, niin kommenttikenttä muistaa mm. aiheilla ilmasto, sillä, ettei kaikilla ole varaa, Suomeen tulevilla pakolaisilla … ja mitä näitä vakioita nyt onkaan :-)
Huikeita nuo kommentit. Siskoni silloin tällöin joitain haastatteluja antaa, niin on sanonut, että ne ovat pääasiassa niin pöljiä / asiaa ymmärtämättömiä, että ei edes vaivaudu niitä lukemaan. Tuo juttu on itsessään minusta ihan ok, vaikka ainakin yksi “väittää” -termi siellä olikin, joka mielestäni olisi pitänyt olla vaikka “toteaa”.
Kiitos Mikko! Tuo on kyllä nykyisin kovin yleistä, että (klikki)otsikon perusteella kommentoidaan juttua lukematta. Yritin kovasti painottaa, etten viikon reissun jälkeen ole asiantuntija, mutta tällaisia asioita olen havainnoinut, enkä edelleen usko, että tuolla kovin montaa juttua olisi meille lavastettu. Ei tuo toimi niin kuin Pohjois-Korea, ilmeisesti.
Onpas kommentteja! Olit rohkea kun annoit haastattelun. Minua huvitti kommentti
“Pian saamme ehkä lukea matkalla syntyneestä romanssista ja paluu Suomeen sulhasen kanssa.” Jos alkuperäinen Meriharakka -postauksesi olisi luettu niin siitähän olisi käynyt ilmi, että turha pelko romanssista kun on oma aviomies matkalla mukana.
Kiitos Marjo! Tuota minäkin nauroin, vannomatta paras, mutta eiköhän tämä kohta 50-vuotta kasassa pysynyt liitto pysy kasassa toivottaavasti vielä monta vuotta. Kovin paljon nykyisin heitetään kommenttia asiaan jos toiseenkin juttua edes lukematta.
Tämä kommentti oli minustakin paras. Ehkä kyseiseen maahan ei kyllä edes seuranhakumatkoja järjestetä, niitäkin maita kyllä on. Ja vaikka joku menisi sen tyyppiselle matkalle, niin onko sekään meiltä muilta pois. Ihmiset ovat niin hassuja arvostellessaan milloin mitäkin.
Kiitos Mari! Juu, eihän ainakaan suomalaisten iltapäivälehtien kommenttipalstoilla ole “vaatimusta” siitä, että juttu olisi luettu saatikaan ymmärretty ennen kuin sitä kommentoidaan.
Hyvät jutut on, ja hyvät kommentit!
Olisi ollut mielenkiintoista kuulla, milloin asiantuntijaksi juttuihin valittu Merikallio on viimeksi käynyt Afganistanissa. Jos hän olisi käynyt Talibanin Afganistanissa, olisi hän asiasta varmaankin maininnut.
Uskon, että Taliban muuttuu, kunhan maassa käy turisteja enemmän ja enemmän. Turistit tuovat uusia vaikutteita ja rahaa. Saudi-Arabiakin oli pitkään lähes täysin suljettu turismilta, mutta nyt on täysin toinen ääni kellossa.
Kiitos Anssi! Kyllähän nämä iltapäivälehtien kommenttikentät aina tarjoavat oman hupinsa. Monet, ehkä asiantuntijatkin, väittävät kyllä, että nyky-Afganistan on ainakin joltain osin parempi maa, kun siellä ei enää käydä sisäistä sotaa talebanien hallitessa maata. Se miten maa muuttuu – ja muuttuuko – jää toki nähtäväksi. Useammassakin maassa kyllä, kuten Saudi-Arabiassa olemme “onnistuneet” käymään silloin kun se vielä oli vähän haastavaa ja sitten yks kaks ei enää ollutkaan. Voihan Afganistaninkin kanssa käydä näin. Ja olihan Afganistan aikoinaan osa Hippie Trailiä ja sellaisena hyvinkin suosittu kohde.
Sosiaalisen median kommentit ovat kuin Kansanradiossa kuullut mielipiteet. Jokainenhan on omasta mielestään asiantuntija asiasta kuin asiasta omien kokemuksien ja tietämyksen perusteella. En itse viitsisi antaa mitään haastatteluja (omalla nimellä) medialle koska niistähän se “some-paskamyrsky” alkaisi. No nyt kuitenkin kirjoitin omalla nimellä kommentin tähän :)
Ps. Kansanradio on parasta viihdettä – suosittelen kuuntelemaan.
Kiitos Jani! Olen tuon kynnyksen ylittänyt jo matkailun tiimoilta sen verran moneen kertaan, että kerta lisää ei järkytä, vaikka tietääkin miten iltapäivälehtien juttuja tavataankin kommentoida. Kovasti yritin korostaa, etten ole asiantuntija, kunhan olen jotain havainnoinnut, mutta eiväthän ihmiset noita juttuja lue – mutta voi sitä silti kommentoida.
Teksti oli hyvä ja perusteltu – sinun osalta. “Asiantuntijoiden” väitteet voi usein jättää omaan arvoonsa. Myöskään kommentteihin en viitsi edes tuhlata aikaa, koska tiedän jo ennalta kommentoijien älykkyyden ja luetun ymmärtämisen tason.
Kiitos Cilla! Eihän sitä toki viikon reissulla tule asiantuntijaksi, mutta kyllähän sitä havaintoja voi tehdä. Netin kommentointikulttuuri on kyllä aikamoista, muutenkin kuin tähän juttuun liittyen.
Mitä enemmän lukee, sitä vähemmän haluaa olla yhtään minkään maan politiikan kanssa tekemisissä. Sen sijaan kiinnostaa ne eläimet, mitä siellä on ja ehkäpä geokätköpurkit ja historia. Katselin kuvia afgaaninaisista erilaisten urheiluvälineitten kanssa, kas tässä: https://www.instagram.com/p/DN3O1iqBiZv/
Yhteiskunta riistänyt tavat olla yhdessä ja vaalia terveyttään. Pelkkää uskonhölinää. Ihmiset kuitenkin muistavat ajan, milloin oli toisin.
Kiitos kommentistasi! Eläimiä tuolla näkyi kyllä vuohia ja lampaita lukuunottamatta hyvin vähän, kansallispuistossakaan – mutta kovin karua maastoahan tuo on. Matkassa oli kyllä myös jokunen lintuharrastaja ja he taisivat kyllä tunnistaa yhden jos toisen haukan tai haukantapaisen linnun.
Iltalehden kommenttiosio ei petä koskaan… Oli aihe mikä tahansa, niin aina löytyy öyhöttäjiä. Ja monesti kommenteista paistaa se, etteivät kirjoittajat aina itse ole ihan kartalla siitä, mitä maailmalla (tai ihan vaan koti-Suomessa) tapahtuu. Siksi ne kannattaa jättää omaan arvoonsa.
Kiitos Eveliina! Kommenttikenttiä käytetään myös oman agendan esiin tuomiseen aina kun vaan mahdollista – tyyliin jäisivät matkalle osallistuneet afganilaiset nyt sitten Afganistaniin, vaikka on ihan selvää, ettei afganistanilaisen taustan omaavat henkilöt tällaiselle matkalle lähtisi!
Nämä kommenttipalstat tuntuvat kyllä aina olevan tämän tasoisia, oli aihe mikä tahansa. Sinun kommentit aiheeseen artikkelissa olivat ihan asiallisia, mutta usea kommentoija niitä oli tuskin lukenut. Toisaalta ulkomaisista lehdistä olen myös lukenut juttuja, joissa vaikuttajat kommentoivat Afghanistanin reissujaan mielestäni hieman vastuuttomasti ja hieman jopa propagandan omaisesti kannustaen ihmisiä matkustamaan maahan, mainitsematta lainkaan realistisesti maan tilanteesta. Hyvä painotus tässä artikkelissa, että kyseessä ei ole mikään tavallinen lomakohde :)
Kiitos Sarianne! Asiallinen keskustelu olisikin ihan virkistävää, mutta eipä sitä synny silloin kun kommenttia ei ole edes kirjoitettu jutun perusteella.
No huh, mitä kommentteja taas! Olen tullut itse vähän varovaiseksi lehtijuttujen kanssa juuri näiden kommenttien takia, ja etenkin siksi, että joskus toimittajatkin vääntävät jutun ihan erilaiseksi kuin sen alunperin piti olla. No ei sentään tuota romanssia tullut kuten joku kommentti ehdottaa? Hehe.
Kiitos Paula! Itse olen kyllä saanut ainakin jonkin version jutuista yleensä lukea ennen niiden julkaisua, mutta tietysti esimerkiksi otsikointi vedetään usein aika raflaavaksi.
Itselle tuli lähinnä mieleen erittäin monta ajatusta kyseisistä kommentoijista ja heidän kommenteista, mutta jätän sanomatta ääneen, ihan kuten heidänkin olisi ehkä kannattanut. Sanon vain, että maabongaus on fiksumpi harrastus kuin jääkiekko. :) Koirat haukkuu ja karavaani kulkee, eikä toisten mielipiteistä kannata välittää, sillä harva usein itse artikkelia edes lukee ja kommentoi vaan klikkiotsikkoa. Tietämättömyys on suuri ongelma niin monessa asiassa ja siksi on ihailtavan hyvä, että ihmiset esimerkiksi matkaillen tutustuvat erilaisiin maailmankolkkiin ja kulttuureihin. Se ei tarkoita että ajattelisi kaikesta samoin tai hyväksyisi joitakin tekoja tai kulttuurille ominaisia tapoja, se on tarkkailua ja näkemistä. Jos ei itse tiedä, ei voi mielestäni myöskään sanoa. :) Itse koen paljon tietämättömien ihmisten ennakkoluuloisia kommentointeja siitä, että olen naimisissa ihmisen kanssa, joka on Afrikasta kotoisin.
Kiitos kommentistasi! Maabongaus ainakin vie osan turisteista vähemmän yliturismista kärsiville alueille, mikä on turistinkin kannalta sikäli mukavaa, että niissä kohteissa ihmiset ovat usein aidosti iloisia vierailijoista. Puolisot eri kulttuureista ja taustoista voi varmasti olla haastava asia, myös tuon ulkopuolisten kommenttien takia, mutta kuten niin monet kommentit, niin ne kertonevat enemmän kommentoijasta kuin asiasta.