Syksyinen Italian kierroksemme alkoi Roomasta. Kirjoittelen tätä pientä yhteenvetoa Comossa, jonne olemme saapuneet vietettyämme 4 yötä Roomassa ja 4 yötä Barissa. Ehkä olisi kannattanut tehdä kierros toisin päin, Comohan on näistä kohteista pohjoisin ja täällä on jo syksyisemmät lämpötilat ja eilen, saapumispäivänämme Milanossa satoi rankasti. Mutta mitä se matkapäivänä haittaa, kun istutaan taksissa (Barin hotellista lentokentälle), koneessa (Ryanairin lento Barista Bergamon kentälle), bussissa (Bergamon kentältä Milanon rautatieasemalle) ja junassa (Milanosta Comoon). Comossa ei sitten enää illalla satanutkaan kun teimme pienen kauppareissun ja kävimme illallisella lähiravintolassa.
Facebookin puolella joku jo kyseli, että olemmeko jonkun matkatoimiston matkalla, mutta kuten aika usein Euroopassa, olemme liikkeellä kahdestaan ja matka on omaa käsialaa. Siirtymien ja hotellivarausten lisäksi varasimme jo etukäteen joitakin retkiä, kuten Skip the Line -liput ja opastuksen Roomassa Sikstuksen kappeliin, ravintolakierroksen Trastevereen, päiväretken Barista Alberobelloon ja Materaan ja Comossa retken järvelle ja edelleen Luganoon.
Mutta siis, Roomaa kuvina ja jo muutamalla sanallakin. Mukana myös linkit Facebookissa Roomasta julkaisemiimme kuvakokoelmiin.
Fontana di Trevi ja Pantheon
Rooman majoituksemme, Relais Quattro Fontane sijaitsi sen verran keskeisellä paikalla, että ensimmäisen päivän retkemme teimme kävellen aloittaen Fontana di Treviltä. Kuten vuonna 2010 suihkulähde oli suosittu kohde – jo aamupäivällä väkeä oli ehdottomasti riittämiin. Pantheoniin sen sijaan saattoi vielä ostaa ihan kohtuullisella jonottamalla pääsyliput. Taisin jostain lukea, että siinä missä Pantheoniin ennen pääsi noin vaan, niin juuri tänä syksynä se on muuttunut maksulliseksi kohteeksi. Pantheonista jatkoimme Piazza Navonalle mielessämme “ohjeet”, että siellä ei kannata syödä eikä juoda mitään turistihinnoin ja turistilaadulla – ja istahdimme kahvilaan ja tilasimme kahvia ja leivoksen :-)

Trastevere
Jo ensimmäisen Rooman päivämme iltana suuntasimme toiselle ikuiseen kaupunkiin etukäteen varaamistamme retkistä, eli opastetulle pienryhmässä (olisiko meitä ollut 8 tai 10 henkeä) toteutetulle kierrokselle Trasteveren ravintoloihin. Aika kiva konsepti oikeastaan juoda aperitiivit alkupalojen kanssa yhdessä paikassa, syödä katuruokaa matkalla seuraavaan kohteeseen, juoda lisää viiniä bruscettojen kaverina, vaihtaa taas ravintolaa ennen pasta-annosta ja päättää ilta pieneen luentoon italiaisesta gelatosta ja syödä siinä samalla jäätelötötteröt jälkiruuaksi.
Trasteveren kannalta asuntomme sijainti ei ollut ihan optimaalinen, etenkin kun Rooma valmistautuu juhlavuoteen 2025 repimällä kadut ja sillat auki. Google Mapsin ohjaamana matkasimme Trastevereen bussilla H, joka yllättäen sitten tekikin pitkän kierroksen yhden suljetun sillan takia niin, että olimme jo melko epätoivoisia siitä, että mihin päädymme ja ehdimmekö tapaamispaikkaan ajoissa. Lopulta päädyimme kuitenkin oikeaan paikkaan ja ehdimme juuri ja juuri mukaan kierroksellekin!

Espanjalaiset portaat ja Forum Romanum
Toinen Rooman päivämme oli hiukan sateinen – näinhän voi käydä, kun matkustaa sesongin ulkopuolella, mutta mieluummin vähän sadetta kuin 40 astetta hipovat lämpötilat suurkaupungissa. Kävelimme kuitenkin aamulla Espanjalaisille portaille ja nousimme ne ylös ja katsastimme hiukan myös Via Vittoria Venetoa. Sadekin taukosi sopivasti, mutta pidimme silti alkuiltapäivästä suunnitelemamme iltapäivätauon kämpillä ja jatkoimme Forum Romanumille vasta alkuillasta. Forum Romanumillakin väkeä riitti vielä syyskuussa, mutta hyvin sinne sekaan mahtui. Liputkin sai ostettua portilta kännykällä – yhdistelmäliput Forum Romanumille ja Colosseumille olivat toki jo siinä vaiheessa loppu, mutta emme me Colosseumille havitelleetkaan, kerta vuonna 2010 riitti sen osalta. Sitä paitsi, jos matkustat Tunisiaan, niin käy El Jemissä, se on kaikin puolin nähtävyytenä parempi kuin Colosseum. El Jemissä ei ole ruuhkia ja saat kävellä ja kierrellä amfiteatterissa ihan vapaasti.
Rooman bussit toimivat ihan kelvollisesti. Aina ei juuri Google Mapsin ehdottama bussi tullut valitsemallemme pysäkille sen aikataulun mukaisesti. Isossa kaupungissa on kuitenkin aina vaihtoehtoja ja kohta tulikin sitten jo joku toinen bussi, joka meni riittävän samaan suuntaan. Illan viimeiseen paluumatkaan käytimme useimmiten taksia – emme Uberia, sillä lennosta otetut taksit osoittautuivat jopa vähän halvemmiksi kuin Uber.


Vatikaani
Kätevin tapa matkustaa Vatikaaniin lienee useimmilta suunnilta Roomaa on metro ja matka lähipysäkiltämme Ottavianon asemalle. Vierailun Vatikaanin museoissakin toteutimme osallistumalla opastetulle pienryhmäretkelle (4 henkeä + opas). Retken tapaamispaikalla meidät tosiaan jaettiin ihan pieniin ryhmiin, eli oppaita oli useampia “samalla lähdöllä” ja kävelimme toimistolta, joka sijaitsi vähän kauempana museon sisäänkäynniltä yhdessä sinne. Jo hyvissä ajoin ennen sisäänkäyntiä jalkakäytävä oli jaettu aidalla kahteen osaan, toista pitkin etenivät lipulliset, toisessa pii…iitkässä jonossa olivat toivorikkaat liputtomat jo ennen aamuyhdeksää. Me emme käytännössä joutuneet odottamaan yhtään, mitä nyt turvatarkastuksissa menee aina oma aikansa.
Vatikaanin museo taitaa olla yksi maailman suurimpia kokoelmia ja päästäkseen Sikstuksen kappeliin on vähintäänkin käveltävä niiden kaikkien läpi! Palaan, luultavasti, Vatikaanin museoon tarkemmin joskus myöhemmin blogijutun myötä, mutta todettakoon tässä kohtaa, että kun lopulta pääset ihan mielenkiintoiseen karttahuoneeseen asti, niin olet jo lähellä :-)
Museovierailun jälkeen kävelimme vielä pitkähkön matkan (lähes kilometrin) Pietarinaukiolle ja jonotimme huviksemme (?) vielä kertaalleen kaikki turvatarkastukset ja ylitimme siis Italian ja Vatikaanin välisen maarajan kolmanteen (ja poistuessamme neljänteen) kertaan samana päivänä.
Tällä kertaa Pietarinaukiolta jäi erityisesti mieleen lukuisat hääparit, jotka kuvauttivat itseään siellä.
Pietarinkirkon avautumista (suljettuna keskiviikkoaamupäivisin) emme jääneet odottamaan, siinä missä Colosseumiin riitti kertavierailu, niin arvelimme sen riittävän Pietarinkirkkoonkin. Vaikka se valtava onkin – oppaamme vielä muistutti kirkon suuruudesta kertaamalla, että esimerkiksi Vapaudenpatsas New Yorkissa mahtuisi kirkon sisään.




Onnistuin näkemään korona-aikaan aika monta Euroopan turistimetropolia melkein tyhjinä, ja Roomankin piti lukeutua niihin. Mutta löivät päälle ympärivuorokautisen ulkonaliikkumiskiellon jouluksi 2020, niin vaihdoin sitten kahden yön yöpymiseni Fiumicinon rantakaupunkiin lentokentän viereen sillä ajatuksella, että siellä sitä kieltoa varmaan valvottaisiin vähemmän. Ja niin olikin, minä ja fiumicinolaiset nautimme aurinkoisista päivistä ulkona niin kuin ei mitään kieltoa olisi ollutkaan. Rooman keskustassa se tuskin olisi onnistunut, vaikka tuo Trevi olisi kyllä ollut kiva nähdä ilman ihmismassoja.
Lohduttaudun sillä, että ennen joulua sain sentään nähdä hyvin aution Venetsian, ja näinhän minä aution Kaarlensillan Prahassa ja Piccadilly Circuksen Lontoossa ja monta muutakin paikkaa noina hulluina vuosina, jotka nyt tuntuvat jo melkein epätodelliselta menneisyydeltä.
Vatikaanissa olen miettinyt sellaista, että pitäisi ylipuhua lääkäri Suomessa kirjoittamaan jokin resepti englanniksi. Sillä nimittäin pääsisi ymmärtääkseni St. Annan portista läpi asioimaan Vatikaanin apteekissa ja samalla kiertelemään niitä muutamaa korttelia siellä muutoin turisteilta suljetulla alueella. Tuntuisi siltä, että olisi käynyt Vatikaanissa jotenkin aidommin…
Kiitos Daniel! Olisihan tuo ollut tavallaan hyvä aika matkustaa tuosta näkökulmasta, että ruuhkat puuttuivat, mutta ainakin osittain selkeästi riskiryhmäläisinä emme sitten tohtineet lähteä kuin Norjaan, sinne sitten mentiinkin useamman kerran :-) Myös se testi- ja lomakerumba ärsytti sen verran, että kynnys lähteä jo senkin takia pysyi melko korkeana – vasta Dominikaaniseen ja Kolumbiaan lähdimme siinä vaiheessa kun selvisi pelkillä lomakkeilla eikä enää tarvittu testejä.
Rooma tuntuu jakavan aika paljon mielipiteitä. Itse kuulun siihen joukkoon, joka ilman muuta tykkää kaupungista. Ehkäpä noin kahdeksan vuotta sitten vietettiin siellä kokonainen viikko, ja erityisesti minä tykästyin kaupunkiin. Luulen, että lähivuosina tullaan tekemään vielä toinenkin matka.
Kiitos Mikko! Suurkaupunkien osalta taitaa aina olla ihmisiä, jotka pitävät niistä ja jotka eivät pidä, kaupungista riippumatta. Matkakohteena ne ovat tietysti vähän työläämpiä kuin pienemmät kaupungit, joissa kaikki on kävelyetäisyydellä, mutta toisaalta sitten tarjoavatkin paljon enemmän, myös vaihtoehtoja.
Roomaan tekee aina mieli. Minulla on siellä asunut ystäviäkin ja asuu edelleenkin, mutta nyt Campagnassa eli lähellä maaseudulla. On muuten uskomatonta, että puolen tunnin ajomatkan päässä on luontoa ja rauhaa.
Aivan kuten tuossa joku jo kommentoi, nykyisin on pakko varata liput turistinähtävyyksiin etukäteen netistä ellei halua jonottaa tunteja. Kaikkiin kohteisiin ei taida päästä edes jonottamalla paikanpäällä. Upeimmat nähtävyydet minun mielestäni ovat Villa Borghese ja Villa Farnesina. Mutta joka päivälle Roomassa keksii kyllä ohjelmaa vähintään kuukaudeksi. Jotain kirjoitin myös kirjaamme Italiaa ristiin rastiin Goethen kannoilla. Sen saa kirjastosta.
Kiitos kommentistasi! Meillä ei ole erityisen intohimoista suhdetta Roomaan, eikä edes Italiaan muutenkaan, mutta olemme silti monta matkaa tänne tehneet, sillä onhan täällä kuitenkin niin paljon nähtävää. Saattaa olla, että tämä reissu oli viimeinen, mutta onhan niitä tosiaan kertynyt!
Tuli mieleen taannoinen reissumme vuonna 2009 Roomaan veljeni kanssa. Meillä oli ilmeisesti tiukka aikataulu sillä nuo kymmenet ja kymmenet salit Vatikaanin museoissa jäi mieleen. Meille tuli hyvin pian vitsiksi sanoa yhteen ääneen aina uuteen saliin astuessamme: ”Onks’ se tää?”, kun pääkohteemme Sikstuksen kappeli antoi odottaa itseään?? Toinen juttu, joka jäi sitten kappelista mieleen oli se, kun vartija toisteli ”Shhh, shhhh” — ja tämä siis kaikille, ei ainoastaan meille ;)
Kun lopulta lähdimme ulos sitä ympyrän muotoista luiskaa, alkoi kaikki turistit sanoa ”Shh-shh” ja naureskella: tämä viimeistään todistaa, että hyssyttely ei ollut ainoastaan meille vilkkaille.
Kiitos Hannele! Joo, vähän tuossa melkein on simputtamisen makua, että ne kaikki on käveltävä läpi nähdäkseen sen viimeisen :-)
Joillekin ihmisille oikeasti merkityksellisen pyhät paikat ja suuri määrä turisteja on tietysti sekin haastava yhdistelmä. Barissa on Pyhän Nikolauksen kappelissa pyhimyksen jäännökset kryptassa ja aika paljon siellä näkyi myös ihmisiä, jotka polvistuivat arkun äärelle siinä satojen turistien edessä.
Ihana tulla lukemaan Rooma juttua, koska omasta käynnistä on jo liian pitkä aika. Kyllä vaan sinne johonkin piazzalle voisin istahtaa pizzalle.
Kiitos Sari! Joidenkin Euroopan mielestämme keskeisten kaupunkien osalta olemme yrittäneet kerrata niitä siten, että edellisestä kokemuksesta ei koskaan olisi yli kymmentä vuotta, mutta koronavuosista tuli vähän lisää tuohon kymmeneen vuoteen ainakin muutamien kaupunkien osalta.
Ihania kuvia! En ole kuullut tätä ennen, että vapaudenpatsas mahtuisi kirkon sisään. Kiitos uudesta tiedosta!
Kiitos Maria! Eipä taida kukaan olla testannut, mutta ilmeisesti mittojen mukaan näin pitäisi olla :-)
Roomassa on tullut käytyä monta kertaa ja se on minusta parantunut kerta kerralta. Viimeksi kun kävimme (maaliskuu 2023) olimme menossa Trastevereen, mutta samalle päivälle sattui Rooman maraton ja paikallinen isänpäivä. Taksia ei saatu eikä haluttu lähteä julkisilla seikkailemaan. Hotellin oma kuski suostui lopulta viemään meidät sinne. Taksilla päästiin takaisin. Kadut olivat kyllä todella tukossa ja osa poikki maratonin takia.
Kiitos Merja! Luultavasti ne julkisetkin olisivat olleet pitkälti “hukassa” :-)
Moikka. Meidänkin Rooman reissu tuli tehtyä. Kaikki tuli nähtyä, jota ajateltiinkin . Sää oli mitä parhain.
Ensimmäistä kertaa ajettiin myös hop hopilla. Hirveät ruuhkat metrossa, Colosseumilla, Vatikaanin museossa, Treviltä.
Asia joka yllätti, oli että henkilöllisyys pitää todistaa. Varatulla ajalla ei päästy Colosseumille, koska kaikki (passit, ajokortit) oli huoneessa.
Ruoka oli hyvää ja ei ylihinnoiteltua. Mm meidän alueella Tiburtinassa kahden cappucino ja croissantit yhteensä 5€.
Villa Borghese ja Trastevere myös käytiin nopeasti katsomassa.
Kiitos Pia! Tuo henkilöllisyyden todistaminen kannattaa kyllä pitää mielessä. Usein kuljetan passejakin koko ajan käsilaukun vähän “vaikeammassa” lokerossa, mutta Roomasta oli niin paljon varoituksia taskuvarkaista, että passit olivat tallessa huoneessa, mutta henkilökortti kuitenkin matkassa. Meillä oli yksi tosi arvokas kahvi/teetauko Espanjalaisten portaiden äärellä kun sadekuuro yllätti, pitkältikin hinta muodostui teestä, jota vähän vahingossa tuli tilattua annos, eli kannullinen. Sitten toisaalta vaikka Vatikaanissa kahvitauko ei maksanut juuri mitään eli kahdelle lisukkeilla alle kympin.
Roomassa on kyllä niin paljon nähtävää, että sinne pitää joko muuttaa hetkeksi tai tehdä useita matkoja, että näkee kaiken haluamansa. Upeita nuo teokset tuolla Vatikaanin museossa. Sinne olisi kiva päästä vielä käymään.
Kiitos Paula! Näinhän se on. Joskus kauan sitten aika useinkin Lontoossa käydessäni mietin, että jos haluaisi asettua jonnekin pitemmäksi aikaa, niin esimerkiksi Lontoo olisi paikka, jossa tekeminen ei loppuisi kesken. Sama pätee tietysti useimpiin suurkaupunkeihin.
Varmasti ihan hyvä aika käydä Roomassa, sillä olen itse kokenut juurikin tuon 40 asteen kesän kaupungissa ja oli se aika rankkaa kävellä raunioilla siinä helteessä. En tiennytkään, että ensi vuosi on juhlavuosi Roomassa. Jubilee-nettisivun perusteella näyttää siltä, että voi olla parempi välttää vierailua ensi vuonna ihmismassojen vuoksi.
Kiitos Sarianne! Me kävimme vielä tänä kesänä Kreetalla juhannuksen tienoilla – heinä-elokuun olimme jo aikaisim Välimeren osalta hylänneet. Jatkossa kannattanee hylätä vielä kesäkuukin, eli kevät- tai syysreissuja vain tuolle suunnalle. Toki sitten jo syyskuun lopulla ainakin sateen riski näyttää selvästi nousevan.
Heh, mulle tulee aina olo, että olen ainoa maailmassa, joka ei ole koskaan Roomassa käynyt :D Siksi luenkin näitä postauksia kaupungista aina suurella innolla! Tässä postauksessa oli paljon hyviä vinkkejä myös ensikertalaiselle. Hyödynnän varmasti, kunhan tuonne pääsen suuntaamaan!
Kiitos Eveliina! Itse tein vuosia sitten jonkun innoittaman tällaisen jutun paikoista, jotka tuntuivat olevan kaikille tuttuja, mutta minulle vielä silloin tuikituntemattomia. Jutun kirjoittamisella oli vaikutuksensa – nyt ne kaikki on koluttu :-)