Maailmankarttamme

Vihreät käyty, tummat 3+ kertaa. Keltaiset vielä kiinnostavia. Punaiset/punertavat vaarallisia/vaikeita/vain pisteen takia?

Niin käytyjen maiden (vihreät) kuin muidenkin maiden osalta voit lukea joko jutun kyseisestä maasta tai ajatuksistamme kyseisen maan suhteen klikkaamalla kartassa kyseistä maata. Pieniin valtioihin osut paremmin jos zoomaat kartan isommaksi. Yhteenvedon hahmotelmistamme tulevien kohteiden osalta voit lukea myös tästä.

Itsenäisiä maita meillä on käytynä 172/173 (P/L) – päivitetty 25/01/2026. YK:n jäsenvaltioita meillä on käytynä neljä vähemmän, eli 168/169 – tämä ero johtuu siitä, että Kosovo, Palestiina, Taiwan ja Vatikaani, jotka yleisesti lasketaan valtioiksi, eivät ole YK:n jäsenvaltioita. Lasse kävi Venezuelassa 70-luvulla – Pirkko ei ole (vielä) siellä käynyt.

Pirkolla on myös Nomadmanian profiili (481/1301 aluetta).
Nomadmanian ranking-listoilla Pirkko on lukemissa 19 (UN), 10 (TCC) ja 23 (1301 aluetta) Suomessa.

Kuluvan vuoden (2026) uudet maat/alueet:

  • Guinea – Conakry, Boké, Kindia (maa, TCC, Nomadmania)
  • Equatorial Guinea – Bioko (Malabo) (maa, TCC, Nomadmania)
  • Gabon – Estuaire (Libreville) (maa, TCC, Nomadmania)
  • Gabon – Moyen-Ogooue (Lambarene)
  • Norway – Finnmark (Alta, Kirkenes) *)
  • Denmark – Funen and South Funen archipelago (Odense) *)

*) Muutoksia Nomadmanian alueissa

Vuoden 2025 alussa Nomadmania alueita (Pirkolla) oli 475

Vuoden 2025 uudet maat/alueet olivat:

  • Guadeloupe (TCC, Nomadmania)
  • Puerto Rico (TCC, Nomadmania)
  • U.S. Virgin Islands (TCC, Nomadmania)
  • Anguilla (TCC, Nomadmania)
  • Martinique (TCC, Nomadmania)
  • Eritrea – Highlands (Asmara etc.) (maa, TCC, Nomadmania)
  • Eritrea – Red Sea (Massawa etc.) (Nomadmania)
  • Afghanistan – Northeast (Kabul) (maa, TCC, Nomadmania)
  • Afghanistan – Central (Bamiyan) (Nomadmania)
  • Lithuania – Klaipeda, Telsiai, Taurage, Marijampole (Nomadmania)
  • Latvia – Latgalia (Daugavpils, Rezekne) (Nomadmania)
  • Belarus – West (Brest, Hrodna, Baranavichy) (käyty 2014, mutta huomattu Daugavpilsin matkan yhteydessä!) (Nomadmania)
  • Syria – Central and Northeast (Aleppo, Homs, Hama, Idlib, Latakia, Tartus) (maa, TCC, Nomadmania)
  • Syria – Desert (Palmyra) and East (Raqqah, Deir ez-Zor) (Nomadmania)
  • Syria – Southeast (Damascus, Daraa, as-Suwayda) (Nomadmania)
  • Libya – Tripolitania (Tripoli, Misrata, Sirte, Ghadames) (maa, TCC, Nomadmania)
  • Iraq – Central-East – Baghdad and Diyala (maa, TCC, Nomadmania)
  • Iraq – South – Babil, Najaf, Qadisiyah, Karbala, Wasit (Nomadmania)
  • Iraq – Extreme South – Basrah, Muthanna, Misan, Dhi Qar (Nasiriya) (Nomadmania)

Vuoden 2025 alussa Nomadmania alueita (Pirkolla) oli 456.

Tilanne ja suunnitelmat

Karttakuva 20260126
Kuva päivitetty viimeksi tammikuussa 2026. Ei-vihreiden maiden osalta lue lisää tästä.

Kuvassa – ja kartassa – enemmän tai vähemmän punaisella merkityt maat olemme arvioinneet niin Suomen kuin joidenkin maiden osalta muidenkin maiden matkustussuositusten perusteella sellaisiksi, että niihin tuskin koskaan päädymme. Oseanian joidenkin valtioiden osalta kyse on lähinnä vaikeammasta saavutettavuudesta.

Muilta osin jonkinlaista osviittaa antanee tämän sivun alussa oleva karttakuva linkkeineen.

Kirjallisia matkoja?

Usein luen jonkun kirjan tai katsomme jonkun elokuvan liittyen maahan, jossa seuraavaksi vierailemme. Kirjavinkkejä löytyy mm. tästä listasta.

Maabongauksen perusteet

Jos maabongaus harrastuksena on Sinulle tuntematon, lue lisää aiheesta vaikka tästä jutusta:

Maanosittain

Maiden lisäksi meille tärkeitä ovat myös Traveler’s Century Clubin alueet, joista olemme käyneet 237/238 alueella.

Näiden osalta valitsemamme karttaohjelma on, kuten kaikki “täppää käymäsi maat” -sovellukset normaaliin tapaan epälooginen, eli osa alueista on linkitettävissä karttaan, osa ei. Linkitimme ne, jotka se tuntee, mutta alla täydellinen kuvaus TCC-alueiden osalta.

Eurooppa

Euroopan kaikki valtiot ja Travelers’ Century Clubin alueet saimme käytyä Moldovaan ja Transnistriaan suuntautuneella matkallamme syksyllä 2014.

TCC-alueita on Euroopassa 28:

Lähi-itä

Lähi-idän saimme osaltamme valmiiksi ainakin toistaiseksi syksyllä 2017. Alueella on itsenäisten valtioiden lisäksi 7 aluetta sillä TCC-järjestelmässä Abu Dhabi lasketaan valtioksi, muut emiraatit (6) TCC-alueiksi. Myös Siinain alue Egyptissä voitaneen laskea Lähi-itään.

Pohjois-Amerikka

Myös Pohjois-Amerikan saimme käytyä syksyllä 2017 Alaskaan ja Havaijille suuntautuneella matkallamme.

Pohjois-Amerikassa TCC-alueita on 4:

Väli-Amerikka

Väli-Amerikan, saimme valtioiden tasolla valmiiksi keväällä 2023 vierailtuamme Haitissakin. Väli-Amerikkahan käsittää Meksikon, Keski-Amerikan ja Karibian.

Monet Karibian saaret kuuluvat edelleen jollekin Euroopan valtioille. Näistä olemme käyneet kolmellatoista, eli 13 TCC-aluetta:

  • Anguilla
  • Aruba
  • Bonaire
  • Curacao
  • Cayman-saaret
  • Guadeloupe
  • Martinique
  • Puerto Rico
  • St. Maarten ja St. Martin
  • Brittiläiset Neitsytsaaret
  • Yhdysvaltain Neitsytsaaret

Lisäksi olemme käyneet Saint Kitts & Neviksen valtiossa myös Neviksellä.
Juttulinkit näihin löytyvät tuosta Väli-Amerikka 100% jutusta.

Meiltä vielä käymättömiä saaria Karibialla ovat Montserrat, San Andres, Saba, St. Barts ja Turks & Caicos.

Etelä-Amerikka

Etelä-Amerikan saimme melkein valmiiksi keväällä 2023 vierailtuamme Paraguayssa ja Boliviassa. Pirkolta tosin puuttuu vielä Venezuela, jossa Lasse on jo käynyt.

Alueen kahdesta TCC-alueesta olemme käyneet vain Ranskan Guyanassa, Venezuelalle kuuluvalla Isla Margaritalle kumpikaan meistä ei ole ainakaan vielä käynyt.

Afrikka

Monta Afrikan maata on (joltain osin) nähty, mutta monta on vielä näkemättä – ja osa saattaakin jäädä näkemättä, sillä Afrikassa on monta sellaista valtiota, joiden turvallisuustilanne ei oikein houkuttele niissä käymään. Vaikka haluammekin kokea mahdollisimman monta maata, niin haluamme jokaisen matkan tuntuvan ajatuksena mukavalta, ei pelottavalta tai muuten ahdistavalta, joten sotaa käyvät valtiot ja osa infrastruktuuriltaan heikoimmista valtioista saa jäädä meiltä kokematta.

Afrikan muutamasta harvasta TCC-alueesta olemme käyneet vain kahdella, eli Ranskalle kuuluvalla Reunionin saarella ja Tansanialle kuuluvalla Sansibarin saarella.

Aasia

Vuoden 2022 lopulla kirjoittamamme Aasia yhteenveto on sen verran jo ehtinyt vanhentua, että maiden lukumäärä on Pakistanin myötä nyt 31 – ja saattaa siihen jäädäkin.

Aasiassa olemme käyneet 5 TCC-alueella:

Olemme myös käyneet Aasian puoleisessa Turkissa, eli kun laskemme Turkin valtiona Eurooppaan, niin Aasian puoleinen Turkki päätyy TCC-pisteeksi.

Tyyni valtameri

Tyyni valtameri on alue, joka taitaa meillä jäädä pitkälti tutkimatta. Australian, Uuden Seelannin ja Palaun lisäksi olemme alueen lukuisista TCC-saarista käyneet vain neljällä, eli Havaijilla, Ranskan Polynesiassa, Pääsiäissaarella ja Galapagoksella.  Siis vain 4 aluetta ja maitakin vain nuo mainitut kolme.

TCC-alueiden kokonaislukumäärä

TCC-alueita, joilla olemme käyneet, on yhteensä 65, joten ne lisättynä itsenäisten maiden lukumääriin (172/173) päädytään niiden osalta lukuihin 237/238.

0 replies on “Maailmankarttamme”